Сделките за недвижими имоти с ипотека са малко в България
В България повечето сделки за недвижими имоти са със собствени средства. Едва 20% от българите купуват жилища с ипотечен заем.
Официално делът на покупките с ипотечен заем в страната е около 20%, но при апартаментите и къщите достига 40%. Това показва статистиката на Агенцията по вписванията, а това е едва 1/5 от покупко-продажбите на имоти в страната. Делът на ипотеките в България изглежда още по-озадачаващо нисък на фона на нива около 80-90% в страни като Германия, Великобритания и САЩ.
Брой на сделките с имоти в България с и без ипотека според вида на имота, през третото тримесечие на съответната година
- 2021 – Без ипотека – 14554, С ипотека – 7598
- 2022 – Без ипотека – 13014, С ипотека – 7298
- 2023 – Без ипотека – 10818, С ипотека – 7185
Ако статистиката се разгледа по градове единствения град, който прави изключение е София в която 60% от всички сделки са с кредит. Въпреки всичко сделките със собствени средства продължават да имат превес пред тези с кредити и това е устойчива тенденция през последните няколко години.
Недвижимите имоти винаги са били най-популярния актив за българите, това е един добър начин да съхранят стойността на парите си. Спрямо ситуацията от преди 2-3 години, а именно висока инфлация и ниски лихви, тенденцията се изостри. Домакинствата с високи доходи и спестявания са основните купувачи на пазара.
България е сред страните, където мнозинството от хората (85%) живеят в собствен дом, това показват последните данни на Евростат за 2022 г. За сравнение – в Германия 47% от населението живее в собствен дом. При нас големият дял на собствени имоти, които се наследяват или подаряват от родители на деца, показва че жилищният фонд като цяло е сравнително равномерно разпределен сред хората.